
TIFFEN 77MM VARIABLE ND-WW
TF77VND
København (Click & Collect)
Den super store blænde på F1.2 åbner op for flere muligheder i den mørke nat, med en højere lukkerhastighed og en lavere ISO.
Med 16 elementer i 11 grupper, 4 linser med højt refraktivt indeks, er billedkvaliteten stadig uovertruffen ved den maksimale blændeåbning, og alle detaljer reflekteres i billedet med det samme.
Den indbyggede nyeste algoritme STM-motor giver den høje drivkraft, der kræves til præcis autofokus og sporingsfokus. Den kan også opnå hurtig, jævn, præcis og støjsvag autofokus og sporing under ekstremt lav dybdeskarphed.
Det understøtter også øjenautofokus, dyrefokus og anden genkendelse. Giver bedre respons, lavere latenstid og vibrationer.
Objektivet har elektroniske metalkontakter, der understøtter Exif-informationstransmission og USB-C-interface til firmwareopgraderinger.
Producent | Viltrox |
Kategori | Objektiv |
Objektiv type | Prime |
Brændvidde type | Wide-angle |
Objektiv mount | X (Fuji) |
Kompatible mounts | X (Fuji) |
Linseelement / Gruppe | 16/11 |
Blændelameller | 11 stk. |
Største blænde | F/1,2 |
Mindste blænde | F/16 |
Brændvidde | 75 mm |
Diameter | 87 MM |
Længde | 101 MM |
Vægt | 670 G |
Filter diameter | 77 mm |